• DEKALOG ZDALNEJ NAUKI

• 11.11.2020 10:49
      • jak się uczyś w trakcie zawieszenia zajęć

1. 1. Potraktuj naukę jako obowiązek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie izolacji społecznej masz pokusę by odpuścić naukę, co doprowadzi do zaległości trudnych do nadrobienia. Pamiętaj, że tak jak jakiś czas temu szykowałeś się na zajęcia w szkole, tak teraz czas pojawić się  na e-lekcjach.  Rozpoczynaj dzień tak samo, jakbyś chodził do szkoły. Zaściel łóżko, umyj się, ubierz, zjedz śniadanie. Wtedy Twój mózg otrzyma sygnał, że nadszedł czas pracy i nauka będzie łatwiejsza.
        2.  2. Zmotywuj się. Pamiętaj, że pracujesz na swoją przyszłość, by dostać świadectwo z paskiem/ dostać się do wymarzonego liceum  Z resztą: im wcześniej zaczniesz się uczyć, tym szybciej skończysz!
        3. 3. Przygotuj stanowisko pracy. Dbaj o miejsce pracy ( łóżko naprawdę nie jest dobrym miejscem do nauki…;),sprzątnij zbędne rzeczy z biurka, wywietrz pomieszczenie, zadbaj o odpowiednią temperaturę i oświetlenie. Przygotuj też wszystkie rzeczy, które będą Ci potrzebne do pracy.
        4. 4. Zaplanuj naukę. Zrób sobie plan dnia zaznaczając w jakich porach czego będziesz sie uczył. Nie zostawiaj trudnych i dużych porcji materiału na koniec.
        5. 5. Nie jesteś pozostawiony sam sobie. Jeśli potrzebujesz pomocy zgłoś to nauczycielowi. Na pewno Ci pomoże.
        6. 6. Dbaj o stałą porę nauki. Najlepszy jest moment, gdy Twoja koncentracja jest najwyższa, czyli godziny 8-13 oraz 15-18.
        7. 7. Znajdź swój sposób na naukę. Fiszki, mapy myśli, notatki, nagrywanie swojego głosu, używanie kolorowych zakreślaczy- wszystko co pomoże Ci przyswoić materiał jest dozwolone. W Internecie pełno jest informacji odnośnie technik uczenia się, na przykład TUTAJ.
        8. 8. Wysypiaj się i jedz pożywne śniadanie. Twój mózg by efektywnie pracować musi być wypoczęty i odpowiednio odżywiony ( jeśli tego potrzebujesz przygotuj sobie zdrowe przekąski na czas nauki).
        9. 9. Wyłącz telewizję i wycisz telefon. Dodatkowe rozpraszacze, pokusy by sprawdzić powiadomienia na facebooku są naprawdę teraz zbędne. Potraktuj wszelkie ekrany jako „nagroda” w czasie przerwy.
        10. 10. Rób regularne przerwy (np. co 30 minut nauki 10 minut przerwy). W czasie przerwy odejdź od stanowiska pracy, przejdź się po mieszkaniu, zrób kilka skłonów, przysiadów, napij się wody. Pamiętaj o aktywności fizycznej! Codziennie wykonuj jakieś ćwiczenia fizyczne przynajmniej przez 15 minut.

Pamiętajcie też, że mimo iż nie spotykamy się teraz w budynku szkolnym my też jesteśmy do dyspozycji dla Was! Jeśli jest coś o czym chcielibyście porozmawiać z pedagogiem bądź psychologiem zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez e-dziennik.