5 grudnia- Dzień Wolontariusza
- 04.12.2020 20:30
Święto zostało zaproponowane przez ONZ by zwiększyć świadomość na temat roli wolontariuszy w rozwoju gospodarczym i społecznym oraz zainspirowania większej liczby ludzi do idei dobrowolnego zaangażowania. Dla związanych z wolontariatem osób i instytucji to okazja, żeby uczcić włożoną pracę, czas i umiejętności, opowiedzieć o swoich osiągnięciach i doświadczeniach na szerszym forum publicznym.
Według raportu World Giving Index w 2014 roku, Polska pod względem udzielenia pomocy bezpośrednio drugiej osobie, przekazów rzeczowych i finansowych, jak również godzin pracy wolontaryjnej, znalazła się na 115 miejscu. Wyprzedziły ją między innymi Białoruś, Ukraina i Kosowo. Mimo że to się zmienia i z wewnątrz polskiego podwórka wydaje się, że liczba oraz jakość pozafinansowej aktywności społecznej ciągle rośnie, to odpowiedzialnością za niewykorzystany potencjał czasowy w rozwoju wolontariatu obarcza się doświadczenie PRL-u i złe skojarzenia z pracą społeczną jako narzuconą i nieraz bezsensowną.
Czym jest wolontariat?
Centrum Wolontariatu definiuje wolontariat jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie.
Kim jest wolontariusz?
Z definicji to każda osoba, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.
Dlaczego warto być wolontariuszem?
Nie każdy może realizować swoje pasje i zainteresowania w trakcie pracy zawodowej czy nauki. Takie możliwości daje natomiast wolontariat. Bywa on sposobem na realizowanie swojego hobby w połączeniu z robieniem czegoś dla innych – dla środowiska, społeczności czy indywidualnych osób. Praca na rzecz innych pozwala nie tylko wykazać się i poszerzyć swoje umiejętności, lecz również dzięki niej poznaje się nowych ludzi, podróżuje po świecie, uczy współpracy w grupie i poznaje inne punkty widzenia na te same zagadnienia. Warto również zauważyć, że praca wolontariusza pozwala na zdobycie doświadczenia niezbędnego w przyszłej pracy zawodowej. Można zaryzykować twierdzenie, że dzięki wolontariatowi zyskuje się więcej, niż daje.
Wolontariat może mieć wiele wymiarów.
Najpopularniejszym jest pomoc chorym, potrzebującym czy zwierzętom. Często też pomagamy dzieciom, bądź w organizowaniu rożnego typu eventów, wydarzeń( np. WOŚP, koncert charytatywny) czy akcji (np. Szlachetna Paczka, zbiórki żywności). Można też być wolontariuszem na rzecz środowiska lokalnego, edukacji, czy ekologii poprzez uczestnictwo, pracę fizyczną i umysłową, interwencje, obserwacje czy świadczenie profesjonalnych usług doradczych.
Oddawanie krwi to też forma wolontariatu!
Na popularności zyskuje też e-wolontariat, czyli zdalna nieodpłatna praca w sieci, polegająca na przykład na projektowaniu, administrowaniu, także poradnictwie, pisaniu ekspertyz, wniosków czy artykułów, promowaniu czy prowadzeniu badań
Dobrowolna praca jest ogromnym motorem rozwoju, integrowania ludzi i budowania poczucia skuteczności. Jest ogólno dostęną formą dobroczynności. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza dziękujemy wszystkim, którzy poświęcają swój czas, umiejętności i osobiste zaangażowanie, przyczyniając się małymi kroczkami do pozytywnych zmian tak w wymiarze lokalnym, jak i globalnym; a wahających się zachęcamy do poszukiwań celu, któremu chcieliby kibicować i wsparcia go poprzez własne działanie.
Jeśli zastanawiasz się nad wolontariatem, zapoznaj się z publikacją "O czym każdy wolontariusz wiedzieć powinien?". To dobry przewodnik po podstawowych prawach i obowiązkach wolontariusza w relacji z instytucją usługobiorczą. Możesz też zgłosić się do nas, wspólnymi siłami stworzymy coś wartościowego.
Podejmij wyzwanie:
Zostać wolontariuszem może każdy, na długotrwałe okresy czy jednorazowe doraźne działania. Sprawdź, jakie są potrzeby w twojej okolicy, dowiedz się więcej o realizującyh je instytucjach, zaplanuj czas i spróbuj umówić się na zadanie, do którego chciałbyś/-ałabyś dołączyć.
Bierz udział w akcjach, przygotowanych przez większe instytucje. Przykładem jest Maraton Pisania Listów, organizowany przez Amnesty International, który w tym roku trwa w dniach 28.11- 13.12.2020 . Pisząc listy, możesz wyrazić solidarność czy wystąpić w obronie praw konkretnych ludzi. Więcej szczegółów na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/
Dowiedz się więcej:
- Oficjalna strona Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
- Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
Opracowały:
Psycholog Joanna Zembrzucka
Pedagog Urszula Abramska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły