Bardzo spodobał nam się ten pomysł i postanowiliśmy przystąpić do współzawodnictwa w składzie: Maja Polak, Amelia Denkiewicz, Joanna Zawrotna, Konrad Górowski, Kacper Mosakowski, Szymon Kobrzyński, Waldemar Sęk, Jan Malinowski, Bartosz Żebrowski, Ryszard Zapisek. Opiekunem zespołu została Pani Krystyna Dembek przy współpracy Pani Agnieszki Łachacz i Pani Anety Krześnickiej. Po długich dyskusjach nazwaliśmy się „Młodzi Sadownicy”.
"TRADYCYJNY SAD" jest to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
W tym roku szkolnym realizowana jest trzecia edycja konkursu w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej, zakładająca przywrócenie starych odmian śliw.
Zadanie polega na założeniu i prowadzeniu sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.
Wkręciliśmy się w ten projekt, ponieważ zdobyliśmy już trochę wiedzy o dawnych odmianach drzew owocowych.
Drzewa te były piękne, wyniosłe, rozłożyste. Dawały zdrowe owoce i cień w upalne dni. Żywiły ludzi i pszczoły. Były ozdobą krajobrazu, rosły prawie przy każdym gospodarstwie wiejskim. Starsi ludzie pamiętają do dziś smak dawnych jabłek, gruszek, śliwek i wspominają je z nostalgią.
W ostatnich 50 latach wyginęło ponad 80% tych starych odmian drzew. Jedne zginęły ze starości inne zostały wycięte, bo nastała moda na nowoczesne odmiany. Owoce mają być duże, piękne, lśniące i produkowane w jak największej ilości.
Nowoczesne odmiany podbijają rynek zbytu swoim idealnym wyglądem. Niestety zawierają one o wiele mniej wartości odżywczych niż dawne odmiany mniej okazałe, ale dużo zdrowsze. „Stare” owoce są bogatsze w składniki potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania a nie zawierają pestycydów szkodliwych i dla człowieka i dla wszystkich żywych organizmów.
Obecne drzewa muszą być pryskane nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Odmiany drzew tradycyjnych, do których staramy się wrócić przez dziesięciolecia dawały sobie radę w rodzimych warunkach bez chemii, rosły i owocowały w zgodzie z naturą.
Jako „Młodzi sadownicy” chcemy czerpać wiedzę z różnych źródeł. Bardzo chętnie skorzystamy z doświadczenia ludzi, którzy kiedyś takie sady uprawiali. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy, aby wspólnie zapewnić wartościowe pożywienie w przyszłości. Tym projektem chcemy „zarazić” naszych rodziców, sąsiadów i wszystkich ludzi dobrej woli świadomych obecnej degradacji środowiska, którym tradycja, przyroda i zdrowe odżywianie nie są obojętne. Mogą oni również podjąć decyzję o założeniu własnego tradycyjnego sadu przydomowego.
Nasza grupa „Młodzi sadownicy” to mieszanka osób o różnych zainteresowaniach, talentach i temperamentach. Obowiązkami w grupie podzieliliśmy się tak, żeby najlepiej wykorzystać nasze możliwości, a więc:
- Maja Polak - uczennica klasy VI a – wszyscy stwierdzili, że ma zdolności przywódcze. Została więc liderem.
- Amelia Denkiewicz – uczennica klasy VI b, to urodzony informatyk. Zajmie się opracowaniem logo naszego zespołu i będzie wrzucała na panel strony „Tradycyjny sad” efektów naszej pracy.
- Jan Malinowski – uczeń klasy VI b stwierdził, że najlepiej sprawdzi się jako pisarz – będzie opisywał to co grupa wypracuje.
- Kacper Mosakowski – uczeń klasy VI b – przyłączył się do kolegi Janka będą wspólnie pisać raporty.
- Ryszard Zapisek – uczeń klasy VI a – swoją rolę odnalazł w przygotowaniu prezentacji zespołu i przedstawieniu jej na apelu.
- Joanna Zawrotna – uczennica klasy VI b - poprowadzi księgę sadu.
- Waldemar Sęk – uczeń klasy VI a – lubi majsterkować i chce budować karmniki i domki dla ptaków i owadów.
- Bartosz Żebrowski - uczeń klasy VI a – zajmie się poszukiwaniem ekspertów i osób wspierających nasz projekt.
- Konrad Górowski - uczeń klasy VI a – również zajmie się poszukiwaniem ekspertów i osób wspierających nasz projekt.
- Szymon Kobrzyński - uczeń klasy VI b – dołączył do Konrada i Bartka i wspólnie zajmą się poszukiwaniem ekspertów i osób wspierających nasz projekt.
Naszym pomysłem sady staramy się zainteresować wszystkich, również uczniów naszej szkoły. W tym celu w piątek 5 marca 2020r. zorganizowaliśmy dwa apele. Jeden dla uczniów klas I – III w którym wzięło udział 61 uczniów. Drugi apel dla uczniów klas IV – VII w którym wzięło udział 101 uczniów. Apel prowadzili, przedstawiając prezentację nasza liderka Maja Polak i autor prezentacji Ryszard Zapisek. Podczas apelu skupiliśmy się głównie na uzasadnieniu naszego celu. Po co to robimy? Jakie to może mieć znaczenie dla naszych koleżanek i kolegów. Cieszymy się, że udało się nam zainteresować problemem ginących sadów.
Dla wszystkich zainteresowanych tematem więcej informacji na stronie www.tradycyjnysad.pl.