Ważna informacja
W dniu 19 marca 2020r. w godz. 9:00 - 11:00 proszę Rodziców 6-ciolatków o zgłoszenie się do Przedszkola w Nowej Wsi w celu odebrania kart pracy do samodzielnej nauki w domu.
Urszula Abramska
Ważna informacja
W dniu 19 marca 2020r. w godz. 9:00 - 11:00 proszę Rodziców 6-ciolatków o zgłoszenie się do Przedszkola w Nowej Wsi w celu odebrania kart pracy do samodzielnej nauki w domu.
Urszula Abramska
informacje dla Rodziców, Uczniów, Dyrektorów
Prosimy o zapoznanie się z:
W tym czasie utrwalaj wiadomości z przerobionych działów, uzupełniaj zeszyty ćwiczeń, rozwiązuj zadania uzupełniające i inne.
Ciekawe materiały do pracy możesz znaleźć na stronie:
https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/szkola-podstawowa
Uczniowie klasy 8 mogą przygotowywać się do egzaminu ósmoklasisty korzystając z materiałów dostępnych na stronie
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
Z matematyki większość tych materiałów otrzymaliście w formie drukowanej, a odpowiedzi przesłane zostały na Wasze emaile.
Śledź bieżące informacje na stronie internetowej szkoły oraz w Librusie.
dotyczące profilaktyki zdrowotnej
Na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus znajdziesz aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich.
Infolinia NFZ 800 190 590
w okresie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem SARS - COV-2
MinisterstwoEdukacji Narodowej: Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Podjęte działania mają charakter wyłącznie prewencyjny.
Naszej szkole zaproponowano wzięcie udziału w konkursie „Tradycyjny sad” i założenie na terenie szkoły mini sadu.
Bardzo spodobał nam się ten pomysł i postanowiliśmy przystąpić do współzawodnictwa w składzie: Maja Polak, Amelia Denkiewicz, Joanna Zawrotna, Konrad Górowski, Kacper Mosakowski, Szymon Kobrzyński, Waldemar Sęk, Jan Malinowski, Bartosz Żebrowski, Ryszard Zapisek. Opiekunem zespołu została Pani Krystyna Dembek przy współpracy Pani Agnieszki Łachacz i Pani Anety Krześnickiej. Po długich dyskusjach nazwaliśmy się „Młodzi Sadownicy”.
"TRADYCYJNY SAD" jest to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
W tym roku szkolnym realizowana jest trzecia edycja konkursu w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej, zakładająca przywrócenie starych odmian śliw.
Zadanie polega na założeniu i prowadzeniu sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.
Wkręciliśmy się w ten projekt, ponieważ zdobyliśmy już trochę wiedzy o dawnych odmianach drzew owocowych.
Drzewa te były piękne, wyniosłe, rozłożyste. Dawały zdrowe owoce i cień w upalne dni. Żywiły ludzi i pszczoły. Były ozdobą krajobrazu, rosły prawie przy każdym gospodarstwie wiejskim. Starsi ludzie pamiętają do dziś smak dawnych jabłek, gruszek, śliwek i wspominają je z nostalgią.
W ostatnich 50 latach wyginęło ponad 80% tych starych odmian drzew. Jedne zginęły ze starości inne zostały wycięte, bo nastała moda na nowoczesne odmiany. Owoce mają być duże, piękne, lśniące i produkowane w jak największej ilości.
Nowoczesne odmiany podbijają rynek zbytu swoim idealnym wyglądem. Niestety zawierają one o wiele mniej wartości odżywczych niż dawne odmiany mniej okazałe, ale dużo zdrowsze. „Stare” owoce są bogatsze w składniki potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania a nie zawierają pestycydów szkodliwych i dla człowieka i dla wszystkich żywych organizmów.
Obecne drzewa muszą być pryskane nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Odmiany drzew tradycyjnych, do których staramy się wrócić przez dziesięciolecia dawały sobie radę w rodzimych warunkach bez chemii, rosły i owocowały w zgodzie z naturą.
Jako „Młodzi sadownicy” chcemy czerpać wiedzę z różnych źródeł. Bardzo chętnie skorzystamy z doświadczenia ludzi, którzy kiedyś takie sady uprawiali. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy, aby wspólnie zapewnić wartościowe pożywienie w przyszłości. Tym projektem chcemy „zarazić” naszych rodziców, sąsiadów i wszystkich ludzi dobrej woli świadomych obecnej degradacji środowiska, którym tradycja, przyroda i zdrowe odżywianie nie są obojętne. Mogą oni również podjąć decyzję o założeniu własnego tradycyjnego sadu przydomowego.
Nasza grupa „Młodzi sadownicy” to mieszanka osób o różnych zainteresowaniach, talentach i temperamentach. Obowiązkami w grupie podzieliliśmy się tak, żeby najlepiej wykorzystać nasze możliwości, a więc:
Naszym pomysłem sady staramy się zainteresować wszystkich, również uczniów naszej szkoły. W tym celu w piątek 5 marca 2020r. zorganizowaliśmy dwa apele. Jeden dla uczniów klas I – III w którym wzięło udział 61 uczniów. Drugi apel dla uczniów klas IV – VII w którym wzięło udział 101 uczniów. Apel prowadzili, przedstawiając prezentację nasza liderka Maja Polak i autor prezentacji Ryszard Zapisek. Podczas apelu skupiliśmy się głównie na uzasadnieniu naszego celu. Po co to robimy? Jakie to może mieć znaczenie dla naszych koleżanek i kolegów. Cieszymy się, że udało się nam zainteresować problemem ginących sadów.
Dla wszystkich zainteresowanych tematem więcej informacji na stronie www.tradycyjnysad.pl.
nowy wpis w zakładce Przedszkole
zdjęcia w Galerii
W Olszewie-Borkach 26 lutego odbył się Miedzyszkolny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z Poezja" poswiecony utworom patriotycznym. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły: Stanislaw Lesinski kl. I, Bartosz Gamdzyk kl. II, E. Iwanowicz, J. Malinowski, M. Sek, R. Zapisek.
Eliza zajęła I, a Maja III miejsce. Gratulujemy!!!
Dnia 16 stycznia 2020r. w GOKSiR w Baranowie odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek, w którym laureatami zostali uczniowie naszej szkoły:
Bartosz Gamdzyk z kl. II wykonał kolędę "Gdy śliczna Panna"
i Mikołaj Pojawa z kl. I zaprezentował pastorałkę "Złota Gwiazdka".
Wyróżnione osoby wezmą udział w Koncercie Galowym, który odbędzie się 26 stycznia 2020r. również w GOKSiR w Baranowie. Laureatom życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia znajdują się w galerii.
Jasełka
20 grudnia dzieci z przedszkola wraz z uczniami szkoły przedstawili Jasełka słołeczności naszej placówki,
a 21 grudnia gościom uczestniczacym w Wigilii Gminnej. Zdjęcia umieszczone w galerii pozwolą nam zachować tę wyjątkową uroczystość na dłużej.
Wszyscy kochamy baśnie i szczęśliwe zakończenia. 17 grudnia 2019r, uczniowie klasy VII przedstawili młodszym koleżankom i kolegom "Czerwonego Kapturka", Warto było poświęcić czas na próby podczas zajęć teatralnych, ponieważ dzieciom bardzo się podobał.
zdjęcia można zobaczyć w galerii.
17 grudnia 2019 r. uczniowie klas I –VIII prezentowali swoje umiejętności wokalne.
Każda klasa przygotowała kolędę lub pastorałkę w języku polskim, aby wprowadzić nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo każda klasa zaprezentowała piosenkę świąteczną w języku angielskim, tym samym biorąc udział w Szkolnym Konkursie Piosenki Świątecznej CHRISTMAS SONGS CONTEST. Celem konkursu było: motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego oraz doskonalenie umiejętności językowych, utrwalanie i wzbogacanie leksyki języka angielskiego, prezentacja umiejętności wokalnych i językowych oraz przezwyciężanie tremy i stresu. Powołano specjalne jury którzy oceniając uczniów brali pod uwagę: ogólny wyraz artystyczny, opanowanie tekstu, interpretacja utworu oraz muzykalność. Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach: klasy I-IV oraz klasy V-VIII. Kolejność występów została wylosowana.
Śpiewając przygotowane utwory poczuliśmy świąteczną atmosferę. Wszyscy bardzo uroczo wyglądali, szczególnie uczniowie klas młodszych ubrani w czerwone czapeczki. Ponadto wszyscy zostali zwycięzcami!!!
W kategorii klas młodszych I – IV:
I miejsce zajęły klasy I i III,
II miejsce klasa II i IV.
W kategorii klas V – VIII
jednogłośnie zwyciężyła klasa VII,
II miejsce zajęły klasa VIa i VIb,
III miejsce klasy: Va, Vb i VIII.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
Wiecej zdjęć w Galerii
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie Profilaktyczne.
21 listopada 2019r., w naszej szkole, odbyło się spotkanie rodziców z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Asp. szt. Tomasz Kłoskowski z Zespołu Narkotykowego oraz dzielnicowi asp.szt. Tomasz Buturla i mł.asp. Paweł Pierzchała zapoznali rodziców z występującymi w naszym środowisku zagrożeniami dotyczącymi narkotyków i środków odurzających oraz podstawową wiedzą, jaką powinni posiadać w profilaktyce uzależnień. Wskazali również konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania prawa.
Rodzice mogli zobaczyć przedmioty najczęściej wykorzystywane do dytrybucji i zażywania narkotyków.
Policjanci poruszyli również temat szkodliwości i odpowiedzialności za palenie i posiadanie e-papierosów przez nieletnich.
Mariola Kochanowicz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs "Dzień z krajową mapą zagrożeń".
Trojaczki z klasy Vb: Aleksandra, Jakub i Bartłomiej Dzierzyńscy zwyciężyli w konkursie organizowanym przez Komendę Miejską Policji w Ostrołęce. W nagrodę zwiedzili Komendę Policji i mogli poczuć się przwdziwymi Policjantami.
14.11.2019r. gościła w naszej szkole Grupa Ratownicza Nadzieja
Celem prowadzonych zajęć było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazanie prawidłowego zachowania się w miejscu wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Inicjatorem spotkania była Pani Mariola Kochanowicz - pedagog szkolny.
Więcej zdjęć w galerii.
Dnia 7 listopada br. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na ucznia.
Dwadzieścioro pierwszoklasistów w obecności pań Dyrektorek, nauczycieli, rodziców oraz koleżanek i kolegów złożyło przysięgę. Przedtem jednak dzieci zaprezentowały część artystyczną, podczas której popisywały się recytatorskim i muzycznym talentem. Doniosłą chwilą uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Pani Dyrektor Alina Lenkiewicz magicznym ołówkiem dokonała aktu pasowania, co oznaczało, że pierwszaki zostały pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej z Przedszkolem w Nowej Wsi. Potwierdzeniem tego było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Nie zabrakło również upominków dla bohaterów dnia. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Ten dzień na długo pozostanie nam w pamięci.
Wychowawczyni kl. I
to dzień ważny dla każdego Polaka. Święto, które przypomina nam jak ważna jest wolność, niezależność
i patriotyzm.
W tym roku obchodziliśmy 101 rocznicę tego doniosłego wydarzenia. Szkoła Podstawowa z Przedszkolem
w Nowej Wsi uczciła rocznicę akademią szkolną, która odbyła się w piątek - 8.11.2019r. O godz. 11.11 młodzież, dzieci, przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali hymn państwowy i w ten sposób włączyli się w ogólnopolskie obchody uroczystości. Następnie wysłuchaliśmy krótkiej historii polskiej drogi do wolności zaprezentowanej przez ucznia kl. VII. Wielu wzruszeń dostarczyły nam pieśni patriotyczne w wykonaniu przedszkolaków i chóru szkolnego. Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze.
11 listopada o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP i św. Maksymiliana
M. Kolbego w Nowej Wsi odbyła się msza za ojczyznę. Uczestniczyła w niej społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, zaproszeni goście, tj. radni gminy Olszewo-Borki. Uczniowie przed uroczystością przypinali,z zrobione własnoręcznie kotyliony,
a po zakończeniu mszy zaprezentowali część artystyczną upamiętniającą wydarzenia z 1918r. Tradycją obchodów Święta Niepodległości stało się też złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na pomniku, który powstał w hołdzie poległym w obronie wiary i ojczyzny, na cmentarzu parafialnym. Jesteśmy dumni z tego, że w tym ważnym dniu znów byliśmy razem!
W galerii znajdują się zdjęcia z tej uroczystości.
4 listopada 2019r. nasi uczniowie wzięli udział w Olszewie-Borkach w etapie gminnym Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze".
W kategorii recytacja poezji zajęliśmy:
1 miejsce - Żaneta Kobrzyńska i Eliza Iwanowicz - będą reprezentować naszą Gminę w finale konkursu w Lelisie 20 listopada,
3 miejsce - Jan Malinowski,
w gadce kurpiowskiej:
3 miejsce zajęły- Kornelia Glinka i Maja Sęk.
Uczniów do konkursu przygotowała Pani Aneta Krześnicka.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
W dniu 5 listopada 2019 r., w trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole i przedszkolu, przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie, przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia.
Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu głosowego: „Pożar, pali się” uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły i udali się do miejsca ewakuacji. W tym czasie strażacy gasili symulowany pożar oraz przeszukali pomieszczenia szkolne i przedszkolne. Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.
Dyrekcja szkoły, społeczność uczniowska, nauczyciele oraz pracownicy szkoły składają serdeczne podziękowania strażakom z Komendy Miejsckiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, OSP Nowa Wieś oraz OSP Zabiele Wielkie.
Powered by aSc EduPage