Chcemy podzielić się ze społecznością szkoły dobrą nowiną , że wygraliśmy grant w Ogólnopolskim Konkursie „Tradycyjny Sad” którego sponsorem jest Bank Ochrony Środowiska.
Nasz projekt założenia mini sadu uzyskał 481,33 punktów. Uzyskane pieniądze przeznaczyliśmy na zakup 5 sztuk sadzonek śliw, które posadziliśmy na placu szkolnym. Są to następujące odmiany:
- Węgierka zwykła – 1 szt.
- Renkloda ulena – 2 szt.
- Królowa wiktoria – 1 szt.
- Opal- 1 szt.
Wszystkie posadzone drzewka są polecane przez Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN jako dobre do uprawy „amatorskiej” tj. bez stosowania zabiegów chemicznych. Przydatność tych odmian wynika z odporności (lub małej podatności) na choroby.
Przed nami wiele lat opieki nad naszym dziełem. Stosowanie już zdobytej wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych oraz sposoby ich pielęgnacji nie powodującej negatywnego wpływu na środowisko.
Przed zimą planujemy zabezpieczyć drzewka przed przemarzaniem usypując kopczyk wysokości około 30 cm, osłaniający miejsce szczepienia.
Pierwsze bielenie drzewek planujemy w grudniu. Zabieg będziemy powtarzać do końca zimy.
Gdy będą zapowiadane większe mrozy, dodatkowo zabezpieczymy osłonką lub agrowłókniną.
Planujemy również rozstawić zimą karmniki dla ptaków, żeby przyciągnąć naturalnych sprzymierzeńców sadu. Przez cały czas będziemy obserwować nasze drzewka, aby w porę wychwycić pojawiające się szkodniki i likwidować je w pierwszym stadium rozwoju.
Wiosną wykonamy pierwsze cięcie formacyjne.
Obszar mini sadu jest oznaczony tabliczką informacyjną o projekcie i założycielach.
My „Młodzi sadownicy” pracując nad projektem dowiedzieliśmy się, że w ostatnich 50-ciu latach wyginęło 80% starych drzew owocowych. Jako młodzież zdajemy sobie sprawę, że sami świata nie naprawimy, dlatego zależy nam na włączeniu do akcji rodziców wszystkich uczniów. Zainteresowania ich naszym wspólnym sadem do którego każdy mieszkaniec będzie miał wstęp. Zainspirowaniu mieszkańców do zdobywania wiedzy razem z nami. Może niektórzy rodzice pójdą w nasze ślady i założą własne przydomowe sady.
W tym celu przygotowaliśmy gazetkę szkolną na korytarzu z podstawowymi informacjami o projekcie.
Wykonaliśmy plakat, i powiesiliśmy go w wejściu do budynku.
Wykonaliśmy ulotkę informacyjną, którą uczniowie przekazali swoim rodzicom.
Przy zakładaniu sadu proponujemy rodzicom korzystać ze strony www.tradycyjnysad.pl Znajdziecie tam bazę wiedzy:
- Od laika do sadownika
- Zabiegi agrotechniczne
- Ochrona biologiczna
- Tradycyjne odmiany.
Dotychczas nie udało nam się (ze względu na pandemię) zorganizować w szkole spotkania wszystkich rodziców i zapoznać ich z naszą prezentacją. Wiemy, że możemy zrobić to on-line. Jesteśmy jednak zwolennikami tradycyjnych spotkań z ludźmi. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję to nadrobić. Na razie wrzucamy naszą prezentację zatytułowaną „Zakładamy sad” na stronę szkoły, żeby wszyscy chętni mogli ją obejrzeć.
„Młodzi Sadownicy” z opiekunami
Krystyną Dembek i Agnieszką Łachacz
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji:
Zakladamy_sad(1).pdf
Zakladamy_sad(1).pptx